Výstava vznikla díky Občanskému sdružení Paměť národa a do její přípravy se zapojili také studenti našeho gymnázia.
Cílem projektu bylo připomenout českým a rakouským občanům útrapy života v totalitním režimu. Výstavní panely za sebou již mají poměrně dlouhou cestu. Na podzim loňského roku byla výstava k vidění v Rakousku, konkrétně v Poysdorfu, poté v prostorách Obchodní akademie Laa an der Thaya a dále v největším vídeňském obvodu Donaustadt na Volkshochschule. Svoji rakouskou cestu zakončila ve městě Retz.
Česká vernisáž se odehrála na zámku v Mikulově, kde se konala Mezinárodní konference na téma „Železná opona v nás“ spojená s pietním aktem u památníku věnovanému obětem „Železné opony“. V únoru 2020 byla součástí festivalu proti násilí MENE TEKEL v Praze. Poté zasáhl nouzový stav. Konečně nyní budeme mít možnost prohlédnout si tuto výstavu také v Moravských Budějovicích.
Na panelech výstavy se seznámíme s příběhy lidí, kteří se rozhodli i přes velké riziko opustit Československou socialistickou republiku a zamířit na západ. Tematikou nesvobody a pokusy lidí překonat železnou oponu se zabývali i studenti Střední uměleckoprůmyslové školy Helenín, kteří připravili zajímavé trojrozměrné exponáty, a studenti našeho gymnázia, kteří vytvořili literární a výtvarné práce na dané téma. Inspirací jim byly osudy lidí z cyklu Příběhy železné opony, ale také konkrétní příběhy rodin z Moravskobudějovicka.
O některých aktivitách, kterých se naši studenti v souvislosti s tímto projektem zúčastnili, jsme již na webu školy informovali. Nyní jsme velice rádi, že Vás na tuto výstavu můžeme pozvat přímo. Díky panu Kasáčkovi, zakladateli Občanského sdružení Paměť, můžete tuto výstavu navštívit od 1. do 11. 10. 2020 v prostorách zámeckých koníren v Moravských Budějovicích.
Vernisáž výstavy proběhne dne 1. 10. 2020 v 16.30 za účasti vzácného hosta RNDr. Miloše Vystrčila, předsedy Senátu PČR a představitelů Občanského sdružení Paměť.
Všichni jste srdečně zváni.
Alena Zina Janáčková